01 Přírodní zahrada u Šibíků v Křižanech

Ano, je to tady! Jsme velice hrdí, že můžeme patřit k těm, jež cíleně nepoužívají pesticidy, umělá hnojiva, neobnovitelné zdroje (např. rašelinu) a svou zahradou poskytujeme potravu a útočiště domácím živočichům. Toto jsou hlavní zásady, které přírodní zahrada musí splnit. No a jelikož toto cítíme jako naprostou přirozenost, tak jsme rádi, že existuje nějaká dlouhodobá aktivita,jež tyto zásady propaguje a šíří tak osvětu.

Kdo chce vědět více o přírodních zahradach, navštivte stránky spolku Přírodní zahrada , kde se dozvíte nejen o myšlence přírodních zahrad, ale i o možných akcích kolem; což jsou např. exkurze do zahrad, semináře či speciální příležitosti, dny otevřených dveří atd..

O naší zahradě jsme již psali v zde (PŘÍBĚH SLAMĚNKY S PŘÍRODNÍ ZAHRADOU), který se týkal záměru, návrhu a systému zahrady a domu.

Práce na zahradě udělením plakety tímto nekončí, spíše naopak. Budeme se ji snažit dál budovat a doplňovat, sledovat jaké faktory co ovlivňují a tím získávat zkušenosti nejen pro sebe, ale i pro ty, kteří budou mít zájem.
Je pravděpodobné, že mnoho zahrad (zejm.vesnických) splňuje tyto kritéria, ale tím, že nedají o sobě vědět, neposkytují dál tyto zkušenosti široké veřejnosti. Ono sdílení se nám na myšlence "přírodních zahrad" právě velmi líbí.

Kdo chcete, můžete si najít někoho s přírodní zahradou ve svém okolí - zde na ekomapě Veronicy, kde si krom přírodních zahrad můžete v menu zaškrtnout i slaměné domy, nebo studánky, útulky, veřejná pítka atd. nebo zde na zahradní turistice, kde si můžete vybrat širokou škálu různých typů zahrad a parků nejen v naší republice, ale i v Rakousku. A nebo, pokud vás zajímají i ukázkové přírodní zahrady (což jsou zahrady, které by měli umožnit i návštěvu), tak jejich prezentaci naleznete zde na stránkách Přírodní zahrada z.s.

Galerie k naší zahradě je k dispozici jednak na tomto blogu, ale v mnohem větším rozsahu v těchto albech: 
 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

21 Domeček - odkaz na alba

14 PŘÍBĚH SLAMĚNKY S PŘÍRODNÍ ZAHRADOU - 2.díl - zahrada